Pochłonięci pracą na budowie prawie przegapiliśmy sezon wypoczynkowo-urlopowy. Na szczęście w porę się ocknęliśmy i poszliśmy na całość. Dokonaliśmy zakupu, który od dawna chodził mężowi po głowie. Hallo! Przecież nie samym remontem człowiek żyje:) Co zrobić jak lato w pełni, ale nad wodę daleko? Zadbaliśmy o nią sami i…kupiliśmy basen!
Szybko się jednak okazało, że jestem zmarzluchem. Zimny Bałtyk na 5 min jeszcze mnie nie wykończył, ale dłuższy relaks w zimnej wodzie….to zdecydowanie nie dla mnie. Mimo że tegoroczne wakacje jak dotąd są bardzo ciepłe i upalnych dni nie brakuje, woda w basenie jest wciąż dla mnie za zimna…
Znudzeni czekaniem i zerkaniem z nadzieją na basenowy termometr postanowiliśmy sprawdzić taki oto wynalazek. Krystal Clear Pool Basics czyli tzw. solarną matę grzewczą do basenów
Taka pojedyncza mata (wg. opisu producenta) jest w stanie podgrzać wodę w basenie o 3-5 st. w zależności od nasłonecznienia i pojemności basenu. Robi to dodatkowo w bardzo ekologiczny sposób. Kompletny zestaw ma ponoć niewiele elementów, które wg opisu są bardzo proste w montażu.
My ze względu na wielkość naszego basenu (366 × 100 cm) postanowiliśmy zakupić od razu dwie maty. Dostępne są one na aukcjach internetowych a koszt pojedynczego kolektora to niecałe 100 zł.
Jak wyglądała przesyłka?
Po rozpakowaniu, w kartonie znajduje się pojedyncza mata o wymiarach 1.2 m × 1.2 m, instrukcja obsługi oraz kilka niewielkich elementów.
W worku foliowym z elementami do montażu znajdziemy:
-zawór obejściowy
-opaski zaciskowe
-przejściówka
-nakrętka
-rurka (wężyk)
Montaż, krok po kroku
Pierwszą czynnością było zamontowanie zaworu do maty.
Następnie wyjście pompy mąż połączył z zaworem rozdzielającym (obejściowym) maty grzewczej. Na matę pompa tłoczy zimną wodę.
Końcówkę pierwszej maty połączył rurką z zaworem rozdzielającym drugiej maty. Zawór rozdzielający umożliwia przepływ wody całą powierzchnią maty (grzanie) lub szybki przepływ kanałem bocznym dla pominięcia spadku ciśnienia.
Ostatnia czynność to połączenie końcówki drugiej maty z basenem. Przy okazji zorientowaliśmy się, że dołączony wężyk jest za krótki, aby połączyć nim drugą matę z basenem. Musieliśmy więc podmienić rurki.
Po połączeniu wszystkich elementów należało jedynie uszczelnić łączenia opaskami zaciskowymi z zestawu.
Poniżej dwie zmontowane maty, gotowe do pracy.
Maty testujemy od kilku tygodni. Na temat jej funkcjonowania mamy już kilka spostrzeżeń i dla kogoś, kto byłby zainteresowany jej kupnem kilka przydatnych rad. Zacznijmy więc od pozytywnych aspektów zakupu:
Pozytywy:
-Szybki i bezproblemowy montaż.
-Efekt jest zauważalny, choć kolektory działają tylko przy pełnym słońcu. Woda wypływająca z maty faktycznie jest cieplejsza.
-Jest to podgrzewanie ekologiczne i dużo tańsze niż elektryczne.
Zauważyliśmy też jednak kilka mankamentów:
Negatywy:
-W naszym przypadku, dwie maty na nasz basen (366 × 100) to niewystarczająca ilość. Woda jest nieco cieplejsza, ale przy tej ilości wody w basenie, jest to mało odczuwalne. Przy dokupieniu jeszcze dodatkowych dwóch sztuk paneli efekt byłby dużo lepszy.
-Maty zajmują miejsce na ogrodzie, dlatego warto przemyśleć gdzie je dyskretnie zlokalizować.
-Przy dużym nasłonecznieniu w kilka dni wysuszą trawę.
-Należy dbać o to, aby nie zatkał się filtr, ponieważ wtedy ciśnienie może być niewystarczające, żeby woda przepływała przez maty.
Jak oceniamy ten zakup? Czy kupilibyśmy taką matę ponownie i czy możemy ją polecić?
Zdecydowanie tak. Jest to urządzenie, które spełnia swoją funkcję. Kluczem do zadowolenia z produktu jest jednak odpowiedni dobór ilości paneli do wielkości swojego basenu. Mimo iż w naszym przypadku producent zaleca dwa kolektory, dla mnie okazało się to zbyt mało. Niewykluczone, że w przyszłym sezonie, zainwestujemy, w kolejne dwie sztuki:) Polecam jednak ten „gadżet” wszystkim zmarzluchom, którzy nawet w upalne dni lubią relaks, ale w umiarkowanie ciepłej wodzie 🙂
A jak tam Wasza woda w basenach? Czy słyszeliście wcześniej o solarnych kolektorach? A może też z nich korzystaliście?
Ciekawe rozwiązanie, trzeba mieć jednak sporo miejsca wokół tego basenu, ogromne te maty. Ja w tym roku zażywałam kąpieli w 17 stopniowym Bałtyku 😉 Zdecydowanie poproszę jakieś 5C więcej 🙂
Bardzo ciekawe rozwiązanie 🙂 z pewnością taki gadżet przyda się każdemu posiadaczowi basenu. Szkoda tylko, że zajmuje aż tyle miejsca..
No właśnie, fajna opcja ale ta przestrzeń. Bałabym się że wychodząc z basenu wejdę na matę 🙂 no i co na to wszystko trawnik?! 🙂
Podobnie do Ciebie zainwestowałam w podgrzewacz do basenu. Dzięki niemu kąpiel w moim basenie, nawet w nieco chłodniejsze dni jest o wiele bardziej przyjemna! <3
A jak z wytrzymałością takiej maty? Nie można byłoby np położyć jej powiedzmy na dachu?
Ciekawy pomysł…choć problematyczny. Długość rurek znajdujących się w zestawie jest ograniczona, więc trzeba byłoby je dokupić. Obieg wody jest wymuszony pompką basenową, a nasza jest małej mocy (40 W)
Dodatkowo obieg jest otwarty i ciężko byłoby go zalać wodą, żeby się nie zapowietrzył przy takiej różnicy wysokości.
Dałaś mi do myślenia, gdyby tak skorzystać z mocnej pompki to może miałby sens zakup 🙂 Z zalaniem chodzi Ci o to, że w środku zostałoby powietrze? Jak kiedyś próbowałam z samymi rurkami na dachu to po prostu pompką zaciągałam wodę do nich, a nie wpychałam 🙂
Ciekawy temat, bo sami nad tym się zastanawialiśmy.
Mam dużo takich mat, według mnie są fajne 🙂
Do basenu 366×99 zalecane są trzy maty. Dwie maty do basenu 366×76.
co to za basen 366 x 99 ? nawet rękami nie machniesz w basenie ?
Średnica okrągłego i wysokość 😊 machniesz ręką kilka razy😁
Stosuje maty od dwóch sezonów, przygotowałem pod nie podesty z palet i strefę wyłączona z biegania. Mam dwie maty i czasowe sterowanie pompy, woda wypływająca ma dobrze ponad 40 st. W basenie o średnicy 3m utrzymuje 25 st dolewając co jakiś czas zimnej wody.
mam identycznych rozmiarów basen i kupiłem jedna matę i w zupełności wystarcza jedyne co należy zrobić to pompę podłączyć przez wł/wył czasowy np.15min pompa i 15min przerwa by mata od słońca się ponownie nagrzała i rewelacja rozwiązanie
A czy zadziała to skutecznie gdy włącza się pompę tylko raz na kilka dni? No i czy nie ma dużego spadku ciśnienia i tym samym spowolnienia filtracji wody?